Běžky

Běžky

Několik oblíbených a doporučených, bohužel ale zatím převážně neznačených tras pro vaše výlety na běžkách. S upravenými stopami raději nepočítejte, za dobrých podmínek a o víkendech však bývají protažené sněžným skútrem se stopotvarem. V současné době jsou zde stále ještě spíše výjimkou. Uvedené trasy jsou ale celkem hojně využívány a proto bývají velmi často alespoň projeté jinými běžkaři. Veškeré údaje berte pouze jako orientační.

1) Žofína kolem TočníkuŽofín - kolem Točníku přes Jelení Hřbet - Zlatá Ktiš (ryb.) - Žofín

délka obtížnost povrch označení trasy
cca 19 km středně těžká neupravovaný C

Žofínský okruh (okruh C),
Výchozím bodem okruhu je obec Žofín. Z ní vyjdeme po zelené turistickéznačce, která kopíruje přístupovou komunikaci, po dvou kilometrech z ní odbočuje a pokračuje dále v pravo po vrstevnici. Dál (1,5 km) vede do Černého Údolí, my však po 2 km pokačujeme po vrstevnici po cestě se zpevněným povrchem. Celou dobu se stáčíme pozvolně doprava, Po 8 km na křížovatce nad Lužním potokem odbočujeme doprava. Trasa asi 0,5 km prudce stoupá a jako by vrací. Opisujeme velké "S" sedlem Jeleního hřbetu východně od vrcholu Točníku, mírně klesáme a po 15 km odbočujeme na rozcestí doleva. Poté sjedeme ke státní hranici asi kilometr klesáme kolem ní do údolí Černé. Podél ní se dostaneme k rybníku Zlatá Ktiš(17 km) a dále zpět do Žofína.

Přibližná kilometráž [km] km místo
0,0 Žofín
1,5 odbočka ze silnice
8,0 Nad Lužním potokem, rozc.
16,5 Zlatá Ktiš, ryb.
19,0 Žofín

2) Běžecký okruh z Hojné Vody

Hojná Voda - kolem Vysoké - Hojná Voda - kolem Kraví h. - Starý Holand, rozc. - Staré Hutě
délka obtížnost povrch číslo trasy
32 km střední místy/občas upravovaný 01
Stručná charakteristika trasy:

Okolí Hojné Vody (trasa 01),
Nejoblíbenějším výchozím bodem pro běžecké tůry v Novohradských horách je bezpochyb Hojná Voda. Příležitostně upravované stopy nabízejí několik možných kombinací tras. Nejkratší je 9 km dlouhý okruh kolem Vysoké (varianta okruhu B). Opačným směrem vede okruh kolem Kraví a následně Kuní hory k rozcestí Starý Holand. Odtud přes bývalý Starý Holand (kus doleva po silnici) do sedla pod Točníkem a dále přes Jelení hřbet (stáčení ve tvaru "S"), kolem odbočky na Vysokou, dále do Mlýnského Vrchu a zpět na rozcestí Starý Holand (22 km). Můžeme si však udělat i kratší okruh ze Starých Hutí přes Jelení Hřbet a zpět (cca 17 km). Možné je dále vyjít i z bývalého St. Holandu. Nejlepší je samozřejmě, nemusíme-li se vracet k autu na stejné místo.

Přibližná kilometráž [km] km místo
0,0 Hojná Voda
4,0 Prales Hojná Voda
9,0 Hojná Voda
10,5 Kraví hora, odbočka
16,5 býv. Starý Holand (parkoviště)
21,0 nad Zlatou Ktiší, ryb.
27,5 odbočka na Vysokou
30,0 Mlýnský Vrch
32,0 Starý Holand (rozcestí, modrá)

3) Z Hojné Vody kolem Vysoké
Hojná Voda - Prales Hojná Voda - Hojná Voda
délka obtížnost povrch označení trasy
10 km středně těžká místy upravovaný B
Stručná charakteristika trasy

Okruh kolem Vysoké (okruh B),
Výchozím bodem pro běžecký okruh B je Hojná Voda, výhodou je zde udržované parkoviště. Hned za obcí, před kapličkou, odbočíme doleva. Začátek trasy bývá velmi často zcela zavátý závějemi, ale nenechte se odradit. Na kraji lesa bývá už stav stopy lepší. Na konci další louky (2,5 km), jejíž okraj trasa kopíruje, nezapomeneme odbočit doleva nahoru (jinak -rovně- možnost napojení na okruh C) stále po značeném červeném vycházkovém okruhu - z něj se po zhruba 1 km odpojujeme na rozcestí "býv. Lukov", kde se stáčí prudce doleva, my však pokračujeme rovně (kolem chatky "Piket") přibližně 1 km. U státní hranice (opuštěná strážní budka přímo na rozcestí) se dáme přibližně rovně, ale ne úplně podél hranice (odpojujeme se z udržované trasy 1) a (od značky 20 km/h) sjíždíme pralesem Hojná Voda (Nevstupujte, prosím, mimo značenou cestu!). Na rozcestí nazývaném "Letiště" na jeho konci (a začátku naučné stezky) u studánky pokračujeme doleva a přibližně po vrstevnici, občas s mírným stoupáním až zpátky do Hojné Vody (10 km).

Přibližná kilometráž [km] km místo
0,0 Hojná Voda
1,5 býv. Nové Hutě (kříž)
2,5 zatáčka doleva nahoru
3,5 býv. Lukov, Piket, rozc.
5,0 Prales Hojná Voda
6,0 "Letiště", rozc.
10,0 Hojná Voda

Ubytování

NAVŠTIVTE NÁS

Benešov nad Černou 22,
Benešov nad Černou, 382 82

ZAVOLEJTE NÁM

+420 724 082 411

NAPIŠTE NÁM

ubytovaniuricky@gmail.com

Ubytování až pro 7 osob.

K využití společenská místnost s vlastní kuchyňkou, krbem, TV, PC ...
Kuchyňka je vybavena (Lednice, rychlovarná konvice, myčka, nádobí, sporák, mikrovlnná trouba)
K dispozici výčepní zařízení.
Wi-Fi po celém areálu zdarma
Parkování v objektu
Zdarma úschovna vlastních kol nebo lyží.
Domací mazlíček je u nás vítán
.
Obchůdek s potravinami 20 m
Restaurace 200 m

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!